Polskie góry oferują całe mnóstwo atrakcji dla turystów. Tatry, Sudety, Pieniny, Bieszczady – możliwości jest sporo, ale gdzie najlepiej pojechać? Szklarska Poręba to malownicze miasto w Karkonoszach, które zachwyca nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale też niezwykłymi atrakcjami i zadziwiającą historią. Natura łączy się tu z miastem, tworząc miejsce idealne zarówno dla miłośników miejskich spacerów i entuzjastów górskich szlaków czy potoków. Bez względu na porę roku, miasto oferuje mnóstwo różnych aktywności! Przejdź się malowniczymi uliczkami, spróbuj lokalnej kuchni, poznaj historię miasta…albo wybierz się na jedną z wielu jednodniowych wycieczek górskich, zorganizuj piknik na polanie i rozkoszuj się dzikością natury. Już dziś odkryj to miejsce z naszym kolejnym artykułem!
Charakterystyka Karpat:
Karpaty należą do największych łańcuchów górskich w Europie, zajmują powierzchnię około 209 tyś. km2. Rozciągają się łukiem o długości około 1300 km między przełomami Dunaju: pod Bratysławą na pograniczu słowacko-austriackim i tzw. “Żelazną Bramą” na pograniczu rumuńsko-serbskim.
Co warto zobaczyć?
Wodospad Szklarki: jeden z największych wodospadów w Polsce
Wodospad Szklarki to jedno z najpopularniejszych miejsc w Szklarskiej Porębie i drugi pod względem wysokości wodospad Karkonoszy (zaraz po wodospadzie Kamieńczyka) Liczy sobie 13 metrów wysokości i leży w enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego. Zaraz obok wodospadu możesz znaleźć schroniska PTTK “Kochanówka”. To dobre miejsce aby zjeść coś lokalnego i podziwiać cudowną przyrodę.
Rada: Najlepiej przybyć nad wodospad na początku dnia, aby uniknąć tłumów. Dla podróżników mający czas na całodniową wycieczkę, polecamy pójście niebieskim szlakiem biegnącym nad brzegiem potoku Szklarka. Dojdziecie aż do schroniska PTTK “Pod Łabskim Szczytem” i dalej na czeską stronę karkonoszy. Można oczywiście pójść na północ i w kilkanaście minut dojść na Złoty Widok i do Chybotka.
Jak dojechać? Do Wodospadu Szklarki dojdziecie czarnym szlakiem z centrum miasta (ok. 4km – godzinka spaceru) mijając po drodze Starą Chatę Walońską, a potem idąc wzdłuż potoku Szklarka. Można też dojechać samochodem, parkując przy ulicy Jeleniogórskiej. Przy parkingu jest wiele stoisk z pamiątkami i jedzeniem, nie sposób go przegapić.
Hala Szrenicka: punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Karkonoszy
Szrenica jest jednym z najchętniej zdobywanych szczytów Karkonoskiego Parku Narodowego. Turyści spędzający czas w Szklarskiej Porębie często decydują się na zdobycie tej góry. Miasto leży u jej stóp, więc zawsze jest dobrze widoczna. Widać ją doskonale już chwilę po wyjściu z pociągu na stacji Szklarska Poręba Górna (parking przed nią to też nie lada punkt widokowy!).
Rady: ta trasa jest idealna na jednodniową wycieczkę. Szlak jest łatwy, ale wymaga trochę kondycji.
Jak dojechać? Trasa na Szrenicę wiedzie czerwonym szlakiem przez Wodospad Kamieńczyka i Halę Szrenicką – po drodze są dwa schroniska.
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły to tak naprawdę kotły polodowcowe, położone między Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Górna krawędź Śnieżnych Kotłów leży na wysokości 1490 metrów n.p.m., a dno na wysokości mniej więcej 1200 m n.p.m. – od północnej strony kotły zamknięte są wałem morenowym. Mały Kocioł Śnieżny położony jest po zachodniej stronie i jest głębszy, Wielki Kocioł natomiast położony na wschodzie ma wyższe, bardziej strome zbocza (do 120 metrów). Na dnie Wielkiego Kotła są dodatkowo Śnieżne Stawki – 2 płytkie oraz niewielkie zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie.
Rady: Na spokojnie można je zdobyć w ramach jednodniowej wycieczki ze Szklarskiej Poręby. Ciekawym pomysłem jest przejście pętli wokół Śnieżnych Kotłów z odpoczynkiem w schronisku “Pod Łabskim Szczytem”.
Jak dojechać? Na Śnieżne Kotły możesz dotrzeć ze Szklarskiej Poręby żółtym szlakiem przez schronisko Pod Łabskim Szczytem. Dobrym pomysłem będzie wrócić ze szczytu zielonym szlakiem.
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów to muzeum, gdzie można doskonale poznać historię regionu. W domu z XIX wieku żył i tworzył Gerhart Hauptmann – niemiecki pisać, który w 1912 roku został laureatem nagrody Nobla. Z kolei starszy brat Gerharta, Carl zasłynął z pisania “Księgi Ducha Gór”, w której przedstawiał przygody baśniowego władcy Karkonoszy. W Polsce dziedzictwo Hauptmannów nie jest aż tak popularne, więc wizyta w muzeum może być dobrą okazją do poszerzenia swoich literackich horyzontów. Wewnątrz muzeum można też obejrzeć wystawę poświęconą hutnictwu szkła, kiedyś popularnej działalności prowadzonej na tych terenach. Do czasu zakończenia remontu Wlastimilówki, znajduje się tam też galeria prac Wlastimila Hofmana.
Jak dotrzeć? Dom Carla i Gerharta Hauptmannów znajduje się przy adresie 11 Listopada 23, 58-580 Szklarska Poręba . Można również dojść tam pieszo ze stacji kolejowej Szklarska Poręba Średnia, którą dzieli od muzeum 900 metrów. Naprzeciwko muzeum jest niewielki parking, więc nie będzie problemu z samochodami.
Dinopark
Szklarska Poręba oferuje też atrakcje dla najmłodszych! To idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi, moc atrakcji z pewnością zrobi wrażenie na maluchach i nie pozwoli im się szybko znudzić. W Dinoparku można znaleźć wiele podobizn dinozaurów w rozmiarach wiernie oddających ich prawdziwą wielkość. Po parku poprowadzono ścieżkę edukacyjną, zorganizowano plac zabaw, park linowy, galerię iluzji, a nawet wioskę indiańską.
Jak dojechać? Park znajduje się 2.5 kilometra od stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna (około 40 min spaceru). Można też dojechać samochodem (przed parkiem znajduje się duży parking) Adres to: Muzealna 7, 58-580 Szklarska Poręba
Muzeum Mineralogiczne
Muzeum Mineralogiczne to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników. W muzeum możecie znaleźć ponad 3000 eksponatów, w tym meteoryt Gibeon, czyli eksponat prosto z kosmosu. Oprócz tego, w muzeum można znaleźć część poświęconą skameniałościom i szkieletom dinozaurów. Niektóre mają nawet 570 milionów lat! Wystawa jest przekrojowa i pokazuje skamieniałości z całego świata.
Jak dojechać? Muzeum znajduje się przy adresie: Kilińskiego 20, 58-580 Szklarska Poręba , około 30 minut ze stacji kolejowej Szklarska Poręba Górska.
Szklarska Poręba to miejsce pełne atrakcji, które zadowolą każdego turystę. Malownicze krajobrazy, bogactwo przyrody, liczne szlaki turystyczne i trasy rowerowe to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić to urocze miasteczko. Szklarska Poręba oferuje również wiele atrakcji kulturalnych, sportowych oraz rozrywkowych, co sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy szukasz aktywnego wypoczynku, czy relaksu i spokoju, Szklarska Poręba na pewno spełni Twoje oczekiwania.